SEMINARIUM O DEPRESJI

Drukuj

„Gdy jesteśmy chorzy na ciele, idziemy do lekarza, gdy chora jest nasza dusza, cierpimy w samotności, bo przecież iść do psychiatry to ciągle dla wielu wstyd!"

W dniach 24 oraz 29 lutego br. na naszej uczelni odbyło się seminarium dotyczące problematyki depresji, będące kolejnym z cyklu szkoleń dla pracowników UEK „Uczelnia wobec studentów chorujących psychicznie". Szkolenia te organizowane są przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UEK i Międzyuczelniane Centrum Wsparcia Psychologicznego.


W szkoleniu prowadzonym dra Huberta Kaszyńskiego oraz Magdalenę Kłeczek tym razem udział wzięło w sumie 35 osób - zarówno pracowników dydaktycznych, jak i administracyjnych.


Celem seminarium było przybliżenie pracownikom naszej Uczelni zagadnienia depresji. Uczestnicy szkolenia mieli możliwość spotkania się ze studentką UPJPII chorującą na depresję, która opowiadała o swoim doświadczeniu kryzysu i zdrowienia, również w kontekście podjęcia studiów na uczelni wyższej. To doświadczenie przybliżyło słuchaczom najważniejsze kwestie dotyczące depresji - jakie są jej główne objawy, po czym rozpoznać jej pierwsze zwiastuny, dlaczego tak trudno podjąć leczenie i jak otoczenie może pomóc osobie chorującej. To pytanie wydaje się szczególne ważne, także w warunkach środowiska akademickiego, jak możemy pomóc studentom, którzy borykają się z depresją?


Najbardziej wymowna na temat szkolenia wydaje się opinia jednej z uczestniczek:
Uczestniczę w nich od samego początku tj. od zeszłego roku i z niecierpliwością oczekuję następnych. Sam ten fakt jest bardzo wymowny, gdyż w nawale zajęć trudno znaleźć czas na cokolwiek, a to, że regularnie biorę udział w szkoleniach, czy warsztatach, świadczy dobitnie o ich wysokim poziomie, doskonałym przygotowaniu prowadzącego/ prowadzących, ich profesjonalizmie i zaangażowaniu. Nie bez znaczenia pozostaje poruszany problem - zaburzenia psychiczne wśród studentów i nasza - nauczycieli - rola polegająca na wskazaniu możliwości udzielenia pomocy przez odpowiednie osoby. Nie wszyscy potrzebujący wiedzą dokąd się mogą udać po pomoc i nie wszyscy nauczyciele akademiccy oraz pozostali pracownicy UEKu wiedzą jak mają się zachować w kontaktach z osobami potrzebującymi pomocy psychologa lub psychiatry. I tu właśnie pojawia się pomoc ze strony BONu, ich warsztatów i szkoleń. Tu dowiadujemy się jak w dobie narastających zaburzeń osobowości (szacuje się, że ok. 20% studentów ma problemy ze swoja psychiką) rozpoznać takie osoby i dokąd je kierować.
W ramach spotkań mamy również możliwość wysłuchania osób chorujących np. na depresję, cierpiących na urojenia oraz zadawania im pytań. Pomaga to potem być bardziej wrażliwym na problemy innych. Pragnę jeszcze dodać, że prowadzący zajęcia dr Hubert Kaszyński stwarza atmosferę wzajemnego zaufania i szacunku, jest osobą otwartą i konkretną. Uważam, że każda minuta jest odpowiednio wykorzystana.
Uważam też, że powinny być przeprowadzone anonimowe badania (np. przy okazji wypełniania ankiety oceny nauczyciela) mające na celu poznanie rzeczywistej skali zaburzeń psychicznych wśród studentów, a następnie zorganizowania odpowiedniej drogi pomocy.
Musimy pamiętać, że w Polsce psychiatra nie znaczy to samo co w USA i kojarzy się negatywnie. Gdy jesteśmy chorzy na ciele, idziemy do lekarza, gdy chora jest nasza dusza, cierpimy w samotności, bo przecież iść do psychiatry to ciągle dla wielu wstyd!

Aleksandra Szul
Studium Języków Obcych


Z uwagi na duże zainteresowanie oraz pozytywne opinie już wkrótce planowane jest powtórzenie cyklu szkoleń. Będziemy informować o tym na bieżąco, niemniej jednak już teraz do udziału zachęcamy i zapraszamy wszystkich pracowników naszej Uczelni.

Galeria

Szkolenie dla pracowników 29.03.2012

Szkolenie dla pracowników 29.03.2012

Powrót do: AKTUALNOŚCI